Lizzo و Lil Nas X Dominate 2020 نامزدهای گرمی (اما آیا بیشتر زنان رپر نباید گره بزنند؟)


Translating…

Photo: Kevin Winter (Getty Images for RADIO.COM)

Was there ever a truer affirmation and prophecy than Lizzo declaring herself “100% that bitch?” If we take stock of her Grammy nominations as evidence, the answer is an overwhelming: No, Ma’am!

The singer and songwriter netted the most nominations out of any artist for the 62nd Annual Grammy Awards, bagging eight total nominations. These include the four major categories: Record of the Year (“Truth Hurts”), Album of the Year (Cuz I Love You (Deluxe)), Song of the Year (“Truth Hurts”) and Best New Artist.

Competing against her for Best New Artist is Lil Nas X, who secured six total nominations, including two for his viral hit “Old Town Road” (Record of the Year and Best Pop Duo/Group Performance), and additional recognition for “Panini” (Best Rap/Sung Performance) and his debut album, 7.

Charlotte native and very-good-music video-maker DaBaby also landed two Grammy nominations—his first ones—for “Suge,” while Nipsey Hussle was posthumously recognized for “Racks in the Middle.” But during a year when “Hot Girl Summer” was the ubiquitous catchphrase of 2019, women were disappointingly absent from the top rap categories this year. Only Cardi B received a (partial) nod—for hubby Offset’s “Clout,” on which she was featured.

Other notables include Forever first lady Michelle Obama, who received a Grammy nomination for “Best Spoken Word” album for her reading of her bestselling memoir, Becoming. Beyoncé also landed several nominations for her work on The Lion King: The Gift including Best Pop Vocal Album and Best Pop Solo Performance for her anthemic single, “Spirit.” Homecoming, the documentary about her unforgettable 2018 Coachella performance, was also recognized by the Grammys this year for Best Music Film.

Here’s a complete list of nominations, per Billboard:

Record of the Year
“Hey, Ma,” Bon Iver
“Bad Guy,” Billie Eilish
“7 Rings,” Ariana Grande
“Hard Place,” H.E.R.
“Talk,” Khalid
“Old Town Road,” Lil Nas X Featuring Billy Ray Cyrus
“Truth Hurts,” Lizzo
“Sunflower,” Post Malone & Swae Lee

Album of the Year
I,I, Bon Iver
Norman F—-ing Rockwell!, Lana Del Rey
When We All Fall Asleep, Where Do We Go?, Billie Eilish
Thank U, Next, Ariana Grande
I Used to Know Her, H.E.R.
7, Lil Nas X
Cuz I Love You (Deluxe), Lizzo
Father of the Bride, Vampire Weekend

Song of The Year
“Always Remember Us This Way,” Natalie Hemby, Lady Gaga, Hillary Lindsey & Lori McKenna, songwriters (Lady Gaga)
“Bad Guy,” Billie Eilish O’Connell & Finneas O’Connell, songwriters (Billie Eilish)
“Bring My Flowers Now,” Brandi Carlile, Phil Hanseroth, Tim Hanseroth & Tanya Tucker, songwriters (Tanya Tucker)
“Hard Place,” Ruby Amanfu, Sam Ashworth, D. Arcelious Harris, H.E.R. & Rodney Jerkins, songwriters (H.E.R.)
“Lover,” Taylor Swift, songwriter (Taylor Swift)
“Norman F—-ing Rockwell,” Jack Antonoff & Lana Del Rey, songwriters (Lana Del Rey)
“Someone You Loved,” Tom Barnes, Lewis Capaldi, Pete Kelleher, Benjamin Kohn & Sam Roman, songwriters (Lewis Capaldi)
“Truth Hurts,” Steven Cheung, Eric Frederic, Melissa Jefferson & Jesse Saint John, songwriters (Lizzo)

Best New Artist
Black Pumas
Billie Eilish
Lil Nas X
Lizzo
Maggie Rogers
Rosalia
Tank and the Bangas
Yola

Best Pop Solo Performance
“Spirit,” Beyoncé
“Bad Guy,” Billie Eilish
“7 Rings,” Ariana Grande
“Truth Hurts,” Lizzo
“You Need to Calm Down,” Taylor Swift

Best Pop Duo/Group Performance
“Boyfriend,” Ariana Grande & Social House
“Sucker,” Jonas Brothers
“Old Town Road,” Lil Nas X Featuring Billy Ray Cyrus
“Sunflower,” Post Malone & Swae Lee
“Senorita,” Shawn Mendes & Camila Cabello

Best Traditional Pop Vocal Album
Si, Andrea Bocelli
Love (Deluxe Edition), Michael Bublé
Look Now, Elvis Costello & The Imposters
A Legendary Christmas, John Legend
Walls, Barbra Streisand

Best Pop Vocal Album
The Lion King: The Gift, Beyoncé
When We All Fall Asleep, Where Do We Go?, Billie Eilish
Thank U, Next, Ariana Grande
No. 6 Collaborations Project, Ed Sheeran
Lover, Taylor Swift

Best Dance Recording
“Linked,” Bonobo
“Got to Keep On,” The Chemical Brothers
“Piece of Your Heart,” Meduza Featuring Goodboys
“Underwater,” Rufus Du Sol
“Midnight, Hour,” Skrillex & Boys Noize Featuring Ty Dolla $ign Boys Noize & Skrillex

Best Dance/Electronic Album
LP5, Apparat
No Geography, The Chemical Brothers
Hi This Is Flume (Mixtape), Flume
Solace, Rufus Du Sol
Weather, Tycho

Best Contemporary Instrumental Album
Ancestral Recall, Christian Scott aTunde Adjuah
Star People Nation, Theo Croker
Beat Music! Beat Music! Beat Music!, Mark Guiliana
Elevate, Lettuce
Mettavolution, Rodrigo y Gabriela

Best Rock Performance
“Pretty Waste,” Bones UK
“This Land,” Gary Clark Jr.
“History Repeats,” Brittany Howard
“Woman,” Karen O & Danger Mouse
“Too Bad,” Rival Sons

Best Metal Performance
“Astorlus – The Great Octopus,” Candlemass Featuring Tony Iommi
“Humanicide,” Death Angel
“Bow Down,” I Prevail
“Unleashed,” Killswitch Engage
“7empest,” Tool

Best Rock Song
“Fear Inoculum,” Danny Carey, Justin Chancellor, Adam Jones & Maynard James Keenan, songwriters (Tool)
“Give Yourself a Try,” George Daniel, Adam Hann, Matthew Healy & Ross MacDonald, songwriters (The 1975)
“Harmony Hall,” Ezra Koenig, songwriter (Vampire Weekend)
“History Repeats,” Brittany Howard, songwriter (Brittany Howard)
“This Land,” Gary Clark Jr., songwriter (Gary Clark Jr.)

Best Rock Album
Amo, Bring Me The Horizon
Social Cues, Cage The Elephant
In the End, The Cranberries
Trauma, I Prevail
Feral Roots, Rival Sons

Best Alternative Music Album
U.F.O.F., Big Thief
Assume Form, James Blake
I,I, Bon Iver
Father of the Bride, Vampire Weekend
Anima, Thom Yorke

Best R&B Performance
“Love Again,” Daniel Caesar & Brandy
Could’ve Been,” H.E.R. Featuring Bryson Tiller
“Exactly How I Feel,” Lizzo Featuring Gucci Mane
“Roll Some Mo,” Lucky Daye
“Come Home,” Anderson .Paak Featuring André 3000

Best Traditional R&B Performance
“Time Today,” BJ The Chicago Kid
“Steady Love,” India.Arie
“Jerome,” Lizzo
“Real Games,” Lucky Daye
“Built for Love,” PJ Morton Featuring Jazmine Sullivan

Best R&B Song
“Could’ve Been,” Dernst Emile II, David “Swagg R’Celious” Harris, H.E.R. & Hue “Soundzfire” Strother, songwriters (H.E.R. Featuring Bryson Tiller)
“Look at Me Now,” Emily King & Jeremy Most, songwriters (Emily King)
“No Guidance,” Chris Brown, Tyler James Bryant, Nija Charles, Aubrey Graham, Anderson Hernandez, Michee Patrick Lebrun, Joshua Lewis, Noah Shebib & Teddy Walton, songwriters (Chris Brown Featuring Drake)
“Roll Some Mo,” David Brown, Dernst Emile II & Peter Lee Johnson, songwriters (Lucky Daye)
“Sayso,” PJ Morton, songwriter (PJ Morton Featuring JoJo)

Best Urban Contemporary Album
Apollo XXI, Steve Lacy
Cuz I Love You (Deluxe), Lizzo
Overload, Georgia Anne Muldrow
Saturn, Nao
Being Human in Public, Jessie Reyez

Best R&B Album
1123, BJ The Chicago Kid
Painted, Lucky Daye
Ella Mai, Ella Mai
Paul, PJ Morton
Ventura, Anderson .Paak

Best Rap Performance
“Middle Child,” J. Cole
“Suge,” DaBaby
“Down Bad,” Dreamville Featuring J.I.D, Bas, J. Cole, EARTHGANG & Young Nudy
“Racks in the Middle,” Nipsey Hussle Featuring Roddy Ricch & Hit-Boy
“Clout,” Offset Featuring Cardi B

Best Rap/Sung Performance
“Higher,” DJ Khaled Featuring Nipsey Hussle & John Legend
“Drip Too Hard,” Lil Baby & Gunna
“Panini,” Lil Nas X
“Ballin,” Mustard Featuring Roddy Ricch
“The London,” Young Thug Featuring J. Cole & Travis Scott

Best Rap Song
“Bad Idea,” Chancelor Bennett, Cordae Dunston, Uforo Ebong & Daniel Hackett, songwriters (YBN Cordae Featuring Chance The Rapper)
“Gold Roses,” Noel Cadastre, Aubrey Graham, Anderson Hernandez, Khristopher Riddick-Tynes, William Leonard Roberts II, Joshua Quinton Scruggs, Leon Thomas III & Ozan Yildirim, songwriters (Rick Ross Featuring Drake)
“A Lot,” Jermaine Cole, Dacoury Natche, 21 Savage & Anthony White, songwriters (21 Savage Featuring J. Cole)
“Racks in the Middle,” Ermias Asghedom, Dustin James Corbett, Greg Allen Davis, Chauncey Hollis, Jr. & Rodrick Moore, songwriters (Nipsey Hussle Featuring Roddy Ricch & Hit-Boy)
“Suge,” DaBaby, Jetsonmade & Pooh Beatz, songwriters (DaBaby)

Best Rap Album
Revenge of the Dreamers III, Dreamville
Championships, Meek Mill
I Am > I Was, 21 Savage
Igor, Tyler, The Creator
The Lost Boy, YBN Cordae

Best Country Solo Performance
“All Your’n,” Tyler Childers
“Girl Goin’ Nowhere,” Ashley McBryde
“Ride Me Back Home,” Willie Nelson
“God’s Country,” Blake Shelton
“Bring My Flowers Now,” Tanya Tucker

Best Country Duo/Group Performance
“Brand New Man,” Brooks & Dunn With Luke Combs
“I Don’t Remember Me (Before You),” Brothers Osborne
“Speechless,” Dan Shay
“The Daughters,” Little Big Town
“Common,” Maren Morris Featuring Brandi Carlile

Best Country Song
“Bring My Flowers Now,” Brandi Carlile, Phil Hanseroth, Tim Hanseroth & Tanya Tucker, songwriters (Tanya Tucker)
“Girl Goin’ Nowhere,” Jeremy Bussey & Ashley McBryde, songwriters (Ashley McBryde)
“It All Comes Out in the Wash,” Miranda Lambert, Hillary Lindsey, Lori McKenna & Liz Rose, songwriters (Miranda Lambert)
“Some of It,” Eric Church, Clint Daniels, Jeff Hyde & Bobby Pinson, songwriters (Eric Church)
“Speechless,” Shay Mooney, Jordan Reynolds, Dan Smyers & Laura Veltz, songwriters (Dan Shay)

Best Country Album
Desperate Man, Eric Church
Stronger Than the Truth, Reba McEntire
Interstate Gospel, Pistol Annies
Center Point Road, Thomas Rhett
While I’m Livin’, Tanya Tucker

Best New Age Album
Fairy Dreams, David Arkenstone
Homage to Kindness, David Darling
Wings, Peter Kater
Verve, Sebastian Plano
Deva, Deva Premal

Best Improvised Jazz Solo
“Elsewhere,” Melissa Aldana, soloist
“Sozinho,” Randy Brecker, soloist
“Tomorrow Is the Question,” Julian Lage, soloist
“The Windup,” Branford Marsalis, soloist
“Sightseeing,” Christian McBride, xfsoloist

Best Jazz Vocal Album
Thirsty Ghost, Sara Gazarek
Love & Liberation, Jazzmeia Horn
Alone Together, Catherine Russell
12 Little Spells, Esperanza Spalding
Screenplay, The Tierney Sutton Band

Best Jazz Instrumental Album
In the Key of the Universe, Joey DeFrancesco
The Secret Between the Shadow and the Soul, Branford Marsalis Quartet
Christian McBride’s New Jawn, Christian McBride
Finding Gabriel, Brad Mehldau
Come What May, Joshua Redman Quartet

Best Large Jazz Ensemble Album
Triple Helix, Anat Cohen Tentet
Dance in Nowhere, Miho Hazama
Hiding Out, Mike Holober & The Gotham Jazz Orchestra
The Omni-American Book Club, Brian Lynch Big Band
One Day Wonder, Terraza Big Band

Best Latin Jazz Album
Antidote, Chick Corea & The Spanish Heart Band
Sorte!: Music by John Finbury, Thalma de Freitas With Vitor Gonçalves, John Patitucci, Chico Pinheiro, Rogerio Boccato & Duduka Da Fonseca
Una Noche Con Ruben Blades, Jazz At Lincoln Center Orchestra With Wynton Marsalis & Rubén Blades
Carib, David Sánchez
Sonero: The Music of Ismael Rivera, Miguel Zenón

Best Gospel Performance/Song
“Love Theory,” Kirk Franklin; Kirk Franklin, songwriter
“Talkin’ Bout Jesus,” Gloria Gaynor Featuring Yolanda Adams; Bryan Fowler, Gloria Gaynor & Chris Stevens, songwriters
“See the Light,” Travis Greene Featuring Jekalyn Carr
“Speak the Name,” Koryn Hawthorne Featuring Natalie Grant
“This Is a Movie (Live)“, Tasha Cobbs Leonard; Tony Brown, Brandon Lake, Tasha Cobbs Leonard & Nate Moore, songwriters

Best Contemporary Christian Music Performance/Song
“Only Jesus,” Casting Crowns; Mark Hall, Bernie Herms & Matthew West, songwriters
“God Only Knows,” for King & Country & Dolly Parton; Josh Kerr, Jordan Reynolds, Joel Smallbone, Luke Smallbone & Tedd Tjornhom, songwriters
“Haven’t Seen It Yet,” Danny Gokey; Danny Gokey, Ethan Hulse & Colby Wedgeworth, songwriters
“God’s Not Done With You (Single Version),” Tauren Wells
“Rescue Story,” Zach Williams; Ethan Hulse, Andrew Ripp, Jonathan Smith & Zach Williams, songwriters

Best Gospel Album
Long Live Love, Kirk Franklin
Goshen, Donald Lawrence Presents The Tri -City Singers
Tunnel Vision, Gene Moore
Settle Here, William Murphy
Something’s Happening! A Christmas Album, CeCe Winans

Best Contemporary Christian Music Album
I Know a Ghost, Crowder
Burn the Ships, for KING & COUNTRY
Haven’t Seen It Yet, Danny Gokey
The Elements, TobyMac
Holy Roar, Chris Tomlin

Best Roots Gospel Album
Deeper Roots: Where the Bluegrass Grows, Steven Curtis Chapman
Testimony, Gloria Gaynor
Deeper Oceans, Joseph Habedank
His Name Is Jesus, Tim Menzies
Gonna Sing, Gonna Shout (Various Artists), Jerry Salley, Producer

Best Latin Pop Album
Vida, Luis Fonsi
11:11, Maluma
Montaner, Ricardo Montaner
#ELDISCO, Alejandro Sanz
Fantasia, Sebastian Yatra

Best Latin Rock, Urban or Alternative Album
X 100Pre, Bad Bunny
Oasis, J Balvin & Bad Bunny
Indestructible, Flor De Toloache
Almadura, iLe
El Mal Querer, Rosalia

Best Regional Mexican Album (Including Tejano)
Caminado, Joss Favela
Percepcion, Intocable
Poco a Poco, La Energia Norteña
20 Aniversario, Mariachi Divas De Cindy Shea
De Ayer Para Siempre, Mariachi Los Camperos

Best Tropical Latin Album
Opus, Marc Anthony
Tiempo Al Tiempo, Luis Enrique C4 Trio
Candela, Vicente García
Literal, Juan Luis Guerra 4.40
A Journey Through Cuban Music, Aymée Nuviola

Best American Roots Performance
“Saint Honesty,” Sara Bareilles
“Father Mountain,” Calexico And Iron & Wine
“I’m on My Way,” Rhiannon Giddens with Francesco Turrisi
“Call My Name,” I’m With Her
“Faraway Look,” Yola

Best American Roots Song
“Black Myself,” Amythyst Kiah, songwriter (Our Native Daughters)
“Call My Name,” Sarah Jarosz, Aoife O’Donovan & Sara Watkins, songwriters (I’m With Her)
“Crossing to Jerusalem,” Rosanne Cash & John Leventhal, songwriters (Rosanne Cash)
“Faraway Look,” Dan Auerbach, Yola Carter & Pat McLaughlin, songwriters (Yola)
“I Don’t Wanna Ride the Rails No More,” Vince Gill, songwriter (Vince Gill)

Best Americana Album
Years to Burn, Calexico And Iron & Wine
Who Are You Now, Madison Cunningham
Oklahoma, Keb’ Mo’
Tales of America, J.S. Ondara
Walk Through Fire, Yola

Best Bluegrass Album
Tall Fiddler, Michael Cleveland
Live in Prague, Czech Republic, Doyle Lawson & Quicksilver
Toil, Tears & Trouble, The Po’ Ramblin’ Boys
Royal Traveller, Missy Raines
If You Can’t Stand the Heat, Frank Solivan & Dirty Kitchen

Best Traditional Blues Album
Kingfish, Christone “Kingfish” Ingram
Tall, Dark & Handsome, Delbert McClinton & Self-Made Men
Sitting on Top of the Blues, Bobby Rush
Baby, Please Come Home, Jimmie Vaughan
Spectacular Class, Jontavious Willis

Best Contemporary Blues Album
This Land, Gary Clark Jr.
Venom & Faith, Larkin Poe
Brighter Days, Robert Randolph & The Family Band
Somebody Save Me, Sugaray Rayford
Keep On, Southern Avenue

Best Folk Album
My Finest Work Yet, Andrew Bird
Rearrange My Heart, Che Apalache
Patty Griffin, Patty Griffin
Evening Machines, Gregory Alan Isakov
Front Porch, Joy Williams

Best Regional Roots Music Album
Kalawai’Anui, Amy Hānaiali’i
When It’s Cold – Cree Round Dance Songs, Northern Cree
Good Time, Ranky Tanky
Recorded at the 2019 New Orleans Jazz & Heritage Festival, Rebirth Brass Band
Hawaiian Lullaby, (Various Artists), Imua Garza & Kimié Miner, producers

Best Reggae Album
Rapture, Koffee
As I Am, Julian Marley
The Final Battle: Sly & Robbie Vs. Roots Radics, Sly & Robbie & Roots Radics
Mass Manipulation, Steel Pulse
More Work to Be Done, Third World

Best World Music Album
Gece, Altin Gün
What Heat, Bokanté & Metropole Orkest Conducted By Jules Buckley
African Giant, Burna Boy
Fanm D’Ayiti, Nathalie Joachim With Spektral Quartet
Celia, Angelique Kidjo

Best Children’s Music Album
Ageless Songs for the Child Archetype, Jon Samson
Flying High!, Caspar Babypants
I Love Rainy Days, Daniel Tashian
The Love, Alphabet Rockers
Winterland, The Okee Dokee Brothers

Best Spoken Word Album
Beastie Boys Book, (Various Artists) Michael Diamond, Adam Horovitz, Scott Sherratt & Dan Zitt, producers
Becoming, Michelle Obama
I.V. Catatonia: 20 Years as a Two-Time Cancer Survivor, Eric Alexandrakis
Mr. Know-It-All, John Waters
Sekou Andrews & The String Theory, Sekou Andrews & The String Theory

Best Comedy Album
Quality Time, Jim Gaffigan
Relatable, Ellen DeGeneres
Right Now, Aziz Ansari
Son of Patricia, Trevor Noah
Sticks & Stones, Dave Chappelle

Best Musical Theater Album

Ain’t Too Proud: The Life and Times of the TemptationsHadestownMoulin Rouge! The MusicalThe Music of Harry Potter and the Cursed Child – In Four Contemporary SuitesOklahoma!

Best Compilation Soundtrack for Visual Media

The Lion King: The SongsQuentin Tarantino’s Once Upon a Time in HollywoodRocketmanSpider-Man: Into the Spider-VerseA Star Is Born

Best Score Soundtrack for Visual Media

Avengers: EndgameChernobylGame of Thrones: Season 8The Lion KingMary Poppins Returns

Best Song Written for Visual Media
“The Ballad of the Lonesome Cowboy,” From: Toy Story 4
“Girl in the Movies,” From: Dumplin’
“I’ll Never Love Again” (Film Version), From: A Star Is Born
“Sprit,” From: The Lion King
“Suspirium,” From: Suspiria

Best Instrumental Composition
“Begin Again,” Fred Hersch, composer (Fred Hersch & The WDR Big Band Conducted By Vince Mendoza)
“Crucible for Crisis,” Brian Lynch, composer (Brian Lynch Big Band)
“Love, A Beautiful Force,” Vince Mendoza, composer (Vince Mendoza, Terell Stafford, Dick Oatts & Temple University Studio Orchestra)
“Star Wars: Galaxy’s Edge Symphonic Suite,” John Williams, composer (John Williams)
“Walkin’ Funny,” Christian McBride, composer (Christian McBride)

Best Arrangement, Instrumental or a Cappella
“Blue Skies,” Kris Bowers, arranger (Kris Bowers)
“Hedwig’s Theme,” John Williams, arranger (Anne-Sophie Mutter & John Williams)
“La Novena,” Emilio Solla, arranger (Emilio Solla Tango Jazz Orchestra)
“Love, a Beautiful Force,” Vince Mendoza, arranger (Vince Mendoza, Terell Stafford, Dick Oatts & Temple University Studio Orchestra)
“Moon River,” Jacob Collier, arranger (Jacob Collier)

Best Arrangement, Instruments and Vocals
“All Night Long,” Jacob Collier, arranger (Jacob Collier Featuring Jules Buckley, Take 6 & Metropole Orkest)
“Jolene,” Geoff Keezer, arranger (Sara Gazarek)
“Marry Me a Little,” Cyrille Aimée & Diego Figueiredo, arrangers (Cyrille Aimée)
“Over the Rainbow,” Vince Mendoza, arranger (Trisha Yearwood)
“12 Little Spells (Thoracic Spine),” Esperanza Spalding, arranger (Esperanza Spalding)

Best Recording Package

Anonimas & ResilientesChris CornellHold That TigerI,IIntellexual

Best Boxed or Special Limited Edition Package

AnimaGold in Brass Age1963: New DirectionsThe Radio Recordings 1939–1945Woodstock: Back to the Garden – The Definitive 50th Anniversary Archive

Best Album Notes
The Complete Cuban Jam Session, Judy Cantor-Navas, album notes writer (Various Artists)
The Gospel According to Malaco, Robert Marovich, album notes writer (Various Artists)
Pedal Steel Four Corners, Brendan Greaves, album notes writer (Terry Allen And The Panhandle Mystery Band)
Pete Seeger: The Smithsonia Folkways Collection, Jeff Place, album notes writer (Pete Seeger)
Stax ‘68: A Memphis Story, Steve Greenberg, album notes writer (Various Artists)

Best Historical Album
The Girl From Chicaksaw County- The Complete Capitol Masters, Andrew Batt & Kris Maher, compilation producers; Simon Gibson, mastering engineer (Bobbie Gentry)
The Great Comeback: Horowitz at Carnegie Hall, Robert Russ, compilation producer; Andreas K. Meyer & Jennifer Nulsen, mastering engineers (Vladimir Horowitz)
Kankyo Ongaku: Japanese Ambient, Environmental & New AGe MMusic 1980-1990, Spencer Doran, Yosuke Kitazawa, Douglas Macgowan & Matt Sullivan, compilation producers; John Baldwin, mastering engineer (Various Artists)
Pete Seeger: The Smithsonian Folkways Collection, Jeff Place & Robert Santelli, compilation producers; Pete Reiniger, mastering engineer (Pete Seeger)
Woodstock: Back to the Garden – The Definitive 50th Anniversary Archive, Brian Kehew, Steve Woolard & Andy Zax, compilation producers; Dave Schultz, mastering engineer, Brian Kehew, restoration engineer (Various Artists)

Best Engineered Album, Non-Classical
All These Things, Tchad Blake, Adam Greenspan & Rodney Shearer, engineers; Bernie Grundman, mastering engineer (Thomas Dybdahl)
Ella Mai, Chris “Shaggy” Ascher, Jaycen Joshua & David Pizzimenti, engineers; Chris Athens, mastering engineer (Ella Mai)
Run Home Slow, Paul Butler & Sam Teskey, engineers; Joe Carra, mastering engineer (The Teskey Brothers)
Scenery, Tom Elmhirst, Ben Kane & Jeremy Most, engineers; Bob Ludwig, mastering engineer (Emily King)
When We All Fall Asleep, Where Do We Go?, Rob Kinelski & Finneas O’Connell, engineers; John Greenham, mastering engineer (Billie Eilish)

Producer of the Year, Non-Classical
Jack Antonoff
Dan Auerbach
John Hill
Finneas
Ricky Reed

Best Remixed Recording
“I Rise (Tracy Young’s Pride Intro Radio Remix),” Tracy Young, remixer (Madonna)
“Mother’s Daughter (WukiI Remix),” Wuki, remixer (Miley Cyrus)
“The One (High Contrast Remix),” Lincoln Barrett, remixer (Jorja Smith)
“Swim (Ford. Remix),” Luc Bradford, remixer (Mild Minds)
“Work It (Soulwax Remix),” David Gerard C Dewaele & Stephen Antoine C Dewaele, remixers (Marie Davidson)

Best Immersive Audio Album
Chain Tripping, Luke Argilla, immersive audio engineer; Jurgen Scharpf, immersive  مهندس مسترینگ صدا Jona Bechtolt ، Claire L. Evans & Rob Kieswetter ، تهیه کننده صوتی همهجانبه (قایق بادبانی)
Kverndokk: Smyphonic Dance ، جیم اندرسون ، مهندس صوتی همهجانبه؛ رابرت سی لودویگ ، مهندس مسترینگ استاد صوتی؛ Ulrike Schwarz ، تهیه کننده همهجانبه صدا (کن-دیوید ماسور و ارکستر سمفونیک استاوانگر)
لوکس em> ، مورتن لیندبرگ ، مهندس صوتی همهجانبه. مورتن لیندبرگ ، مهندس مسترینگ صداگذاری فراگیر؛ مورتن لیندبرگ ، تهیه کننده صوتی همهجانبه (آنیتا برویک ، Trondheimsolistene و Nidarosdomens Jentekor)
ارگ ارکسترال em> ، کیت ا. جانسون ، مهندس صوتی همهجانبه. کیت ا. جانسون ، مهندس مسترینگ صوتی فراگیر؛ مارینا A. لدین و ویکتور لدین ، ​​تهیه کننده صوتی همهجانبه (جان کریبیل)
نجات دهنده em> ، باب Clearmountain ، مهندس صوتی همهجانبه؛ باب لودویگ ، مهندس مسترینگ صوتی فراگیر؛ مایکل مارکارت و دیو راه ، تولیدکننده صوتی همهجانبه (یک فکر بد)

بهترین آلبوم مهندسی شده ، کلاسیک strong>
AQUAA – آنا Throvaldsdottir > ، دانیل شورز ، مهندس؛ دانیل شورز ، مهندس مسترینگ (گروه بین المللی معاصر)
بروکنر: سمفونی شماره 9 ، مارک دوناهو ، مهندس؛ مارک دوناهو ، مهندس مسترینگ (مانفرد هونک و ارکستر سمفونیک پیتسبورگ)
راچمانینوف – ارمیتاژ پیانو Trio ، کیت ا. جانسون و شان رویس مارتین ، مهندسین ؛ کیت ا. جانسون ، استاد مهندس (ارجمیتو پیانو سه گانه)
رایلی: حلقه های خورشید em> ، لسلی آن جونز ، مهندس؛ رابرت سی لودویگ ، مهندس مسترینگ (کوارتت کرونوس)
گرگ: آتش در دهان من em> ، باب هانلون و لارنس راک ، مهندسین. ایان گود و لارنس راک ، مهندسان مسترینگ (Jaap Van Zweden، Francisco J. Núñez، Donald Nally، The Crossing، Chorus Young of City of NY City & New York Philharmonic)

سازنده سال ، کلاسیک strong>
بلانتون آلسپاگ – جیمز گینزبرگ
مارینا لدین ، ​​ویکتور لدین
مورتن لیندبرگ
Dirk Sobotka

بهترین عملکرد ارکسترال strong>
بروکر ، سمفونی شماره 9 ، مانفرد هونک ، هادی (سمفونی پیتسبورگ ارکستر)
Copland: Billy the Kid ؛ گروگ ، لئونارد اسلاتکین ، هادی (ارکستر سمفونیک دیترویت)
نورمن: پایدار em> ، گوستاوو دادامل ، هادی (فیلارمونیک لس آنجلس)
فراتر از اقیانوس اطلس ، لوئیس لانگره ، هادی (ارکستر سمفونیک سینسیناتی)
Weiberg: Symphonies Nos. 2 & 21 ، Mirga Graėinytė-Tyla ، مجری (شهر ارکستر سمفونیک بیرمنگام و Kremerata بالتیکا) p>

بهترین ضبط اپرا strong>
بنیامین: درسهای مربوط به عشق و خشونت ، جورج بنیامین ، مجری. Stéphane Degout ، Barbara Hannigan ، Peter Hoare & Gyula Orendt؛ جیمز ویتبورن ، تهیه کننده (ارکستر خانه سلطنتی اپرا)
برگ: ووززک em> ، مارک آلبرشت ، مجری. کریستوفر مالتمن و اوا-ماریا وستبروک؛ فرانسوا روسیلون ، تهیه کننده (ارکستر فیلارمونیک هلند ؛ گروه کر اپرای ملی هلند)
Charpentier: Les Arts Florissants؛ Les Plaisirs De Versailles ، پاول اودت و استفان استاببس ، هادی؛ جسی بلومبرگ ، ترزا واکیم و ویرجینیا Warnken؛ Renate Wolter-Seevers، تهیه کننده (گروه مجلسی جشنواره موسیقی اوایل بوستون؛ گروه موسیقی آوازی جشنواره موسیقی اوایل بوستون)
Picker: Fantastic Mr. Fox ، Gil Rose، diruct؛ جان بریسی ، اندرو کریگ براون ، گابریل پرایسر ، کریستا ریور و ادوین وگا؛ گیل رز ، تهیه‌کننده (پروژه ارکستر مدرن بوستون ؛ گروه کر کودکان بوستون)
واگنر: لوژرین ، کریستین تیلمن ، هادی؛ Piotr Beczała، Anja

بهترین عملکرد گروه کر strong>
بویل: سفرها em> ، دونالد نالی ، هادی (عبور)
Durufle: Choral Works Complet ، رابرت سیمپسون ، هادی (کن کاوآن ؛ گروه کر مجلسی هوستون)
امید دوست داشتن em> ، کریگ هلا جانسون ، هادی (توطئه)
ساندر: مراسم مقدس الهی سنت جان کریستوست em> ، پیتر جرمیفوف ، مجری (ایوان براووس ، وادیم گان ، کوین کیز ، گلن میلر و دانیل شرلی) ؛ خوانندگان موسسه PaTRAM)
اسمیت ، ک.: قوس در آسمان em> ، دونالد نالی ، هادی (عبور)

بهترین اتاق موسیقی / اجرای گروه کوچک strong>
کرون ، قطعه هایی که به زمین می افتند em> ، کریستوفر Rountree و وحشی … آزادی و ایمان ، PUBLIQuartet
Perpetulum ، سرکوب سواحل سوم
راچمانینوف – Trio پیانو هرمیتاژ em> ، Trio پیانوی هرمیتاژ
شاخه نارنجی em> ، کوارتت آتاکا

باشد تکنواز کلاسیک سازه کلاسیک strong>
“The Recital Berlin” ، Yuja Wang
“Higdon: Harp Concerto” ، Yolanda Kondonassis؛ Ward Stare ، مجری (ارکستر فیلارمونیک روچستر)
“Marsalis: Concerto Violin؛ مجموعه رقص کمانچه ، “Nicola Benedetti؛ کریستیان مکلارو ، هادی (ارکستر فیلادلفیا)
“اركستر ارکسترال” ، جان کریبیل – “Torke: Sky ، Concerto for Violin” ، تسا لارک. دیوید آلن میلر ، هادی (سمفونی آلبانی)

بهترین آلبوم آواز کلاسیک تکنواز strong>
لبه سکوت – آواز برای جورجی کورتاگ ، سوزان ناروکی (دونالد برمن ، کورتیس مکومبر ، کاترین شولمیستر و نیکلاس تول)
Himmelsmusik ، فیلیپ ژاروسسکی و سیلین شاین؛ کریستینا پلهر ، هادی؛ گروه L’Arpeggiata (جسوس رودیل و دینگل یاندل)
شومان: Liederkreis Op. 24 ، كرنر-لیدر Op. 35 ، ماتیاس گورن؛ لیف او آندنس ، همراهی
b> ترانه بازی em> ، جویس دی دوناتو؛ چاک Israels ، جیمی مدیسون ، چارلی پورتر و کریگ تری ، همراهان (استیو بارنت و لاوتارو Greco)
A Te، O Cara ، استفان کاستلو؛ کنستانتین اربلیان ، هادی (ارکستر سمفونیک سیتی سیتی Kaunas)

بهترین موسیقی متن کلاسیک strong>
Originals American 1918 ، جان موریس راسل ، هادی ؛ ایلین مارتون ، تهیه کننده b> لشنوف: سمفونی شماره 4 “هیچالوس”؛ کنسرت گیتار؛ Starburst ، Giancarlo Guerrero ، هادی؛ تیم هادلی ، تهیه کننده
Meltzer: آهنگ ها و ساختارها em> ، پل اپلی و ناتالیا کاتیوکووا؛ سیلاس براون و هارولد مالتزر ، تهیه‌کنندگان
شعر اماکن em> ، نادیا اسپاچنکو؛ مارینا اچ لدین و ویکتور لدین ، ​​تهیه کنندگان
Saariaho: آتش واقعی؛ ترانس؛ Ciel D’Hiver ، هانو لینتو ، هادی؛ لورا هایکینهایمو ، تهیه کننده p>

بهترین ترکیب کلاسیک strong>
برم: سری مهاجرت برای گروه جاز و ارکستر جاز ، درک برمل ، آهنگساز (درک برمل ، تد نش ، دیوید آلن میلر ، ارکستر جاز جیلارد و ارکستر سمفونیک آلبانی)
هایدون: هارپ کنسرتو em> ، جنیفر هیدون ، آهنگساز (یولاندا کوندوناسی ، وارد استار و ارکستر فیلارمونیک روچستر)
Marsalis: Concerto ویولن در D Major ، Wynton Marsalis ، آهنگساز (نیکولا بنتتی ، کریستیان مکلارو و ارکستر فیلادلفیا)
نورمن: پایدار em> ، اندرو نورمن ، آهنگساز (گوستاوو دادامل و فیلارمونیک لس آنجلس)
شاو: نارنجی em> ، کارولین شاو ، آهنگساز (کوارتت آتاکا)
گرگ: آتش در دهان من em> ، جولیا ولف ، آهنگساز (Jaap Van Zweden ، Francisco J.Núñez ، دونالد نالی ، The Crossing ، گروه جوانی از نیویورک و فیلارمونیک نیویورک)

بهترین ویدیو موسیقی strong>
“ما باید آزمایش کنیم” ، شیمیایی ال برادران
“این سرزمین” ، جری کلارک جونیور – “سلفون ، شاخه های FKA” “Old Town Road (فیلم رسمی) ،” Lil Nas X & Billy Ray Cyrus
“خوشحالم که او رفته است” ، Tove Lo

بهترین فیلم موسیقی strong>

بازگشت em> > نام من را بیاد داشته باشید em> تولد خونسردی em> شانگری لا em> آنیما

٪٪ مورد_read_more_button ٪٪